EKONOMİ Genel GÜNDEM 

JP Morgan Türkiye’nin büyüme tahminini düşürdü

JP Morgan, Türkiye’ye ilişkin büyüme tahminini son veriler ışığında 0,9’a düşürdüğünü duyurdu.

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından JP Morgan, Türkiye’nin 2019 büyüme tahminini düşürdü.

Kurum, Türkiye’de zayıf büyüme nedeniyle 2019 büyüme tahminlerini yüzde 1,2’den, yüzde 0,9’a düşürdüklerini bildirdi.

BBVA Araştırma Birimi ise yolladığı bir notta bu yıl için yüzde 1’lik büyüme beklentilerini koruduklarını açıkladı.

TÜİK tarafından dün açıklanan veriye göre Türkiye ekonomisi geçen yıl yüzde 2,6 büyürken, 4. çeyrekte ise ekonomi yüzde 3 daraldı.E

Sanayi üretiminde düşüş, döviz kurlarındaki son yıllardaki hızlı artış ve giderek yükselen işsizliğe konkordato ve iflaslar eşlik ederken enflasyon yüzde 20 civarında yer almaya devam ediyor.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) sepetindeki neredeyse her grupta fiyat yükselişleri devam ederken, en çarpıcı artış gıdada yaşanıyor.

Öyle ki Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2019 yılının Ocak ayına ilişkin verilerine göre gıdadaki artış son bir yılda yüzde 30’u aştı. Şubat ayında da bu artış sürdü.

Pek çok iktisatçı bu durumu ‘tarımın iflası’ olarak yorumluyor. Ayrıca iktisatçılar, sorunların kaynağı yerine semptomlarına yapılan müdahaleler nedeniyle krizin ötelendiğini belirtiyor.

İktidar ekonomide ‘dengelenme’nin gerçekleştiğini savunurken, muhalefet partileri CHP, HDP ve İYİ Parti ise 31 Mart yerel seçimleri sonrasında faturanın vergiler aracılığıyla geniş halk kesimlerine kesileceğini söylüyor.

Benzer Haberler

Leave a Comment