Genel GÜNDEM Kadın 

Kadınlar üç kentte Şule Çet için buluşuyor

Kadın katliamları her gün artıyor ve katiller yargı tarafından her gün daha fazla korunuyor, cezasızlıkla ödüllendiriliyor. Şule Çet davasında da bu yapılmak isteniyor. Şule Çet davası için kurulan Şule Çet İçin Adalet Komisyonları, İstanbul, İzmir ve Ankara’da ilk buluşmalarını gerçekleştirecek.

Komisyon, buluşmalara ilişkin şu açıklamayı yayınladı:

“Şule Çet 29 Mayıs 2018’de Ankara’da bir plazanın 20. katından düşerek yaşamını yitiren bir genç kadın. İlk günden itibaren Şule’nin intihar ettiği algısı yaratılmaya çalışıldı. Fakat birçok delil gösteriyor ki Şule intihar etmedi, önce tecavüz edildi sonra katledildi. Olay anında Şule’nin yanında bulunan sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand gözaltından serbest bırakıldı. Kadınların gösterdiği tepkiler üzere tutuklanan sanıklar ilk defa 6 Şubat’ta mahkemeye çıkarıldı.

“Sanıklar erkek yargı tarafından defalarca korunmaya çalışıldı. Adli tıp raporunu dahi taraflı yazacak kadar çeşitli yöntemlerle cinayetin üstünü örtmeye çalıştı.

“Mahkemede sanıklar ve avukatları Şule’nin bakire olmamasını, o saatte dışarı çıkabilme özgürlüğünü kullanmasını kendilerine savunma aracı olarak kullanmaya çalışacak kadar küçüldüler. 15 Mayıs’ta görülecek olan ikinci duruşmaya giderken en önemli delillerden biri olan iç çamaşırı kaybedildi.

“Şule için adalet istiyoruz. Bu cinayetin cezasız kalmasını, kadın cinayetlerinin günlük sıradan bir olay olmasını istemiyoruz. ‘Kadın adaleti’ istiyoruz.”

Bu çığlığımızı büyütmek için 17 Mart’ta oluşturulmaya başlanan Şule Çet İçin Adalet Komisyonları’nın ilk buluşmaları Ankara, İstanbul ve İzmir’de gerçekleştirilecek. 

Şule Çet İçin Adalet Komisyonları, Ankara’da 6 Nisan saat 12.30’da Esat Çankaya Evi’nde, İstanbul’da 7 Nisan 14.00’da Divriği Kültür Derneği’nde, İzmir’de 7 Nisan saat 13.00’da Tepekule Kongre Merkezi’nde yapılacak buluşmalara katılım çağrısı yaptı.

Benzer Haberler

Leave a Comment